هنگامی نام شرکت،رستوران و کمپانی های بزررگ و معروف میشنویم بیش ازهر چیزی طرح لوگوی آن را به خاطر می آوریم. امکان ندارد مک دونالد را با آن کمان طلایی رنگش، UPS را بدون سپر قهوه ای رنگ و یا کوکاکولا را با رنگ های لوگو اش به خاطر نیاوریم تمامی این لوگوها نام خود را محفوظ نگه داشته و بدون اینکه مشابه هم باشند به یاد ماندنی شده اند.

طراحی لوگو به 5 گروه دسته بندی می شوند در این مقاله طراحی و چاپ این 5 نوع لوگو را بهمراه ویژگی های آنها توضیح می دهیم:

1.آرم نوشتاری(متنی)

در مطالعه ای که اخیرا روی لوگوهای شرکت های مختلف صورت گرفته است مشاهده شده که در 100 لوگو 37 درصد آنها دارای لوگوی نوشتاری می باشند که برخی برای افزایش ظرافت لوگو از فونتی خاص استفاده کرده اند.لوگوهای نوشتاری برای شرکتهایی مناسبند که نامی خاص و مشخص دارند برای مثال لوگوی گوگل طرحی نوشتاری دارد و این طرح برای این شرکت بسیار مناسب است چرا که نامی خاص و به یاد ماندنی دارد.شرکتهای دیگر مشابه با این نوع لوگو مثل پینترست، یاهو و ...

لوگوهای نوشتاری برای شرکتهای کوچکی که در مکان کوچکی وسعت می یابند مناسب است. به تدریج با گسترش شرکت و فراگیر شدن آن در سراسر جهان، ایده بدی نیست از طرح دیگری استفاده کنید که با نام شما مرتبط باشد.

 

2.حرف نماد(لترمارک، مونوگرام)

سادگی در طراحی لوگو یکی از نکات کلیدی است این طرح مشابه طرح های نوشتاری است با این تفاوت که حروف اصلی نام برند بصورت برجسته تری طراحی می شوند.

3.نماد(نشانه یا آیکون، پیکتوگرام)

ماد می تواند با طرح های موثر تری نسبت به طرح های متنی نیز طراحی شود.نماد های راهنمایی و رانندگی را به یاد آورید که چگونه این نمادها ارتباط موثری بین تصاویر و اطلاعات برقرار می کنند.این نمادها بدون استفاده از حتی یک کلمه به راحتی منظور موردنظر را می رسانند و افراد را وادار به پیروی می کنند.

این نوع نماد برای شرکتهای بزرگ و مطرح در سطح جهان بسیار مناسبند افراد مختلف صرفنظر از هر زبانی می توانند به راحتی با این نماد ها ارتباط برقرار کنند و منظور آنها را درک کنند.همچنین این نوع طراحی وقتی نام یک شرکت بسیار طولانی است و با طراحی حرف نماد نمی توان لوگوی آن را بخوبی طراحی کرد مفید است.

لوگوی زیر مربوط به یک موزیسین است که در یک دوره کوتاه با طراحی لوگویی به شکل نماد بعنوان شاهزاه شناخته می شد.

 

4. لوگوهای ترکیبی (متنی و نشانه ای)

56 درصد از برندهای معتبر دارای لوگوهای ترکیبی هستند. (این لوگوهای عموما به نام لوگوتایپ شناخته می شوند)

آین لوگوها نام نوشتاری یک شرکت را بهمراه طرحی نشانه ای باهم مرتبط می کنند.بدلیل اینکه این لوگوها علائم ترکیبی هستند برای طراحی به فکر و زمان بیشتری نیاز دارند اما این زمان و انرژی بیشتر، در نهایت منجر به طراحی لوگوی ویژه و کاربردی تر می شود.

 

5.لوگوی درهم (کلاسیک - متن داخل نماد)

لوگو های کلاسیک معمولا شلوغ و پرجزئیات هستند و نوشته و نام برند با حالات مختلف با نماد و اشکال دیگر ترکیب می شود.این لوگوها معمولا بعنوان یک نشان یا مهر شناخته می شوند و برای لوگوهای سازمان های دولتی و سیاسی مناسبند و استفاده می شوند .البته به این معنی نیست که شرکت های دولتی از این نوع طرح استفاده نمی کنند، طرح لوگوی شرکت هایی مثل Starbucks Coffee و Harley Davidson طرحی کلاسیک است.