لوگو از مهمترین مسائل برای هر شرکت و سازمانی محسوب میشه و طراحی یک لوگو خوب هم بسیار زمان بر و نیازمند یک ذهن خلاق هست و هم بسیار هزینه بر. یک لوگوی خوب می تواند هم در جذب مشتریان و هم در برند سازی کمک شاسیته ای را به کارفرمایان بنماید.

به صورتی که امروزه کسانی که با ذهن باز به دنبال گسترش کسب و کار خود هستند، خواهان لوگویی خاص، به یادماندنی و اثرگذار در ذهن بیننده‌اند و به همان صورت خواستار لوگویی هستند که نشان‌دهنده شخصیت و الهام‌کننده نگرش شرکت و یا صاحب کالا یا خدمات می‌باشد.

اهمیت طراحی لوگو برای طراحان هم پوشیده نیست، به صورتی که آن‌ها با خلاقیت و الهام از طرح‌های دیگر، لوگوهای به یادماندنی و تأثیرگذاری را خلق می‌کنند.

در ادامه می خواهیم چند نکته بسیار موثر در زمینه طراحی لوگو برای دوستان به خصوص تازه کار مطرح نماییم که مفید و کارساز باشد.

 

نیاز مشتری

برای اینکه بتوانیم یک لوگوی خوب و تاثیرگذار طراحی کنیم ابتدا باید به صئرت مفصل با مشتری صحبت کنیم و از خواسته های ایشان کاملا مطلع شویم و بفهمیم دقیقا چه میخواهد. گاهی اوقات مشتری می خواهد لوگوی آن شبیه به لوگوی خاصی باشد یا می خواهد از فونتی خاص در طراحی لوگو استفاده شود. دانستن تمامی این ها به سما کمک می کند که سریع تر بتوانید نیاز مشتری را برطرف نمایید.

طراحی بردار(vector)

 بسیاری از طراحان به این نکته واقفند که طراحی در لوگو نمیتوان از اشکال گرافیک یا عکس ها استفاده کرد بلکه با کار کردن با بردار ها شخص می تواند تغییرات بیشتر و دلخواه را اعمال نماید.

فونت در لوگو

در طراحی لوگوی خود از 2 فونت بیشتر استفاده ننمایید.به یاد داشته باشید وجود فونت های مختلف در طراحی لوگو باعث از بین رفتن انسجام آن و طرح لوگوی ما در نهایت پایین آمدن خواهد شد.

لوگو باید خوانا باشد

بنده لوگو های بسیاری را دیدم که دارای خلاقیت و طراحی بالایی بودند اما هرچه بیشتر دقت کردم کمتر ازآن سر درآوردم. اگر لوگویی که طراحی می کنید غیرقابل خواندن وتشخیص آن سخت باشد عملا می توان گفت که لوگو شما کاربرد ندارد.

لوگو باید مختصر باشد

مختصر و مفید بودن لوگو در عین سادگی به ماندگاری هرچه بیشتر در ذهن مخاطب کمک بسزایی می کند .

همچنین لوگو باید به یاد ماندنی باشد.به این صورت که هر قدر هم که لوگو زیبا باشد ولی اثر گذاری نذاشته باشد بی فایدست.

لوگو باید به نحوی باشد که اگر بار دوم مخاظب هدف آنرا مشاهده کرد سریعا به خاطر بیاورد و بداند که این لوگو مربوط به یک محصول یا شرکتی خاص است.

اندازه لوگو

اندازه لوگویی که طراحی می کنید باید به نحوی باشد که کوچک یا بزرگ شدن اندازه آن بر کیفیت تاثیر نذارد.یعنی چه بر روی کارت ویزیت چه بر روی بیلبورد تبلیغاتی کاملا واضح،مشخض و خوانا باشد.

لوگو را برای پس زمینه مشکی هم پیش بینی کنید

هنگامی که لوگو را طراحی می کنید در نظر داشته باشید که شاید مشتری بخواهد لوگو را در پس زمینه مشکی یا خاکستری استفاده نماید

بسیاری از طراحان حرفه ای در زمینه طراحی لوگو به این صورت کار میکنند که ابتدا طراح اولیه لوگو را با رنگ سیاه و سفید شروغ میکنند که مطمئن باشند که لوگوی طراحی شده در این دو رنگ هم تاثیرگذاری خود را دارد یا خیر سپس در مراحل پایانی رنگ مورد نظر را هم اعمال می کنند.

عکس در لوگو ممنوع

اگر می خواهید کارشما در زمره ی کارهای حرفه ای به شمار بیاید به هیچ وجه از عکس در طراحی لوگوی مورد نظرتان استفاده نکنید. این کار باعث کم شدن کیفیت لوگو می شود و سبب می گردد که کارشما ناشیانه به نظر بیاید.

از روند های معمولی و پیش پا افتاده دوری کنید

تا میتوانید به وب سایت های طراحی و خصوصا وب سایت های خاص طراحی لوگو دائماً سر بزنید و از طرح های آنها الهام بگیرید.مطمئن باشید این کار باعث پیشرفت شما خواهد شد.

لوگو باید برای مدت های طولانی طراحی شود

لوگو باید طوری طراحی شود که در طول زمان تغییرات کمی را شاهد باشد. کمپانی هایی که لوگوی آنها در طی زمان دائما دچار تغییرات شده و در بعضی موارد کلا تغییر پیدا کرده مسلما محبوبیت و مقبولیت کمتری نسبت به کمپانی های با لوگوی ثابت و بدون تغییر دارند.به عنوان مثال می توان به لوگوی شرکت کوکاکولا اشاره کرد که در طی سالیان طولانی همچنان لوگوی آن به شکل قبل می باشد اما در مقابل میبینیم که برند های دیگر بارها لوگوی خود را به کلی تغییر داده اند و این خود به عدم رضایت و خرید مشتری تا حدودی دامن زده است.

پیشنهادات و انتقادات را پذیرا باشید

بعد از اینکه کار طراحی به پایان رسید از دیگران بخواهید که در باره کارتان نظر بدهند و حتی سوال بپرسید که اصلا به نظر شما با کار مشتری ارتباطی دارد یا حسی را به شما منتقل می کند ؟ تا کار شما از زوایای مختلف هم مورد بررسی قرار بگیرد و در نهایت ضعف های کار خود را پیدا کرده و برطرف نمایید.

در مجموع یک لوگو باید در عین سادگی کاملا خوانا متناسب با نیاز مشتری و منحصر به فرد باشد و بتواند پیام لازم را به مخاطب هدف انتقال بدهد. مهمترین کار مد نظر داشتن نیاز های مشتری است. به نحوی که پیام و مفهوم لوگو در لوگو به خوبی دیده و حس شود.

منبع : webineh.net